Ako to funguje?

Naše Lightsticky (čítaj lajtstyky) používajú potápači, milovníci kempovanie alebo sú používané pre dekoráciu a na zábavu (+ kostýmovej party, bezpečnostné osvetlenie...).

Lightstick je plastová trubička (tuba, tyčka), ktorá má v sebe sklenenú ampulku. Pre použitie lightstick ohnete, čím sa rozlomí sklenená ampulka. Toto umožní kvapalinám, ktoré boli vo vnútri sklenenej ampulky, zmiešať sa s tými, ktoré sú v plastovej trubičke. Akonáhle sa látky zmiešajú, prichádza na rad reakcia. Reakcia uvoľní svetlo a lightstick svieti.

Chemická reakcia uvoľňuje energiu

Jednou formou energie je svetlo. Niektoré chemické reakcie uvoľňujú energiu; chemická reakcia vnútri lightsticku uvoľní energiu v podobe svetla. Svetlo vzniknuté takouto reakciou sa nazýva chemiluminescence.

Hoci reakcia, ktorá uvoľňuje svetlo, nie je spôsobená teplom a nemusí teplo vytvárať, stupeň na ktorom sa reakcia objavuje, je ovplyvňovaný teplotou. Ak umiestnite lightstick do studeného prostredia (napr. mrazničky), chemická reakcia sa spomalí. Keď bude lighstick chladný, uvoľní sa menej svetla, ale lightstick vydrží omnoho dlhšie. Pokiaľ naopak umiestníte lightstick do horúceho prostredia, chemická reakcia sa urýchli. Lightstick bude svietiť omnoho jasnejšie, ale taktiež sa rýchlejšie "unaví".

Čo je obsiahnuté?

Lighstick sa skladá z troch častí. Aby vzniklo svetlo, sú potrebné dve kvapalín, ktoré budú reagovať a fluorescenčného farbiva, ktoré príjme energiu a premení ju vo svetlo. Hoci existuje viacero návodov na Lightsticky, bežný komerčný lighstick používa roztok vodíkového peroxidu, ktorý je izolovaný od roztoku Phenyl oxalate ester spolu s fluorescenčným farbivom. Výslednú farbu lightsticku, ktorá vzniká po zmiešaní dvoch chemických roztokov, určuje farba fluorescenčného farbiva. Základné východisko reakcie je to, že reakcia medzi dvoma chemikáliami uvolní dostatočné množstvo energie, aby vybudila elektróny vo fluorescenčnom farbive. Tým elektróny preskočí na vyššiu energickú hladinu a následne spadnú späť, čím vznikne svetlo.

Ako dlho lightstick svieti?

Záleží na type a pomeru náplní. Lightstick.cz ponúka kompletný sortiment kde možno nájsť ako 5 minútové tak aj 12 hodinové typy. Všeobecne nemožno presnú dobu určiť preto sa na lightstickách vyznačuje tzv. minimálna doba. Tá určí čas po ktorú bude lightstick svietiť za všetkých podmienok.

Je lightstick len na jedno použitie?

Áno, lightstick je len na jedno použitie, vo chvíli keď sa spustí chemická reakcia ju možno iba spomaliť nízkou teplotou.

Na akú vzdialenosť sú Lightsticky vidieť?

Viac ako 500 metrov, najlepšie je vidieť zelená farba.

Ako dlho môžem lightstick skladovať?

Nebojte sa, Lightsticky Vám vydrží dlho schované v šuplíku (ako doma, tak v aute). Naše Lightsticky majú skladovateľnosť 2 roky. Keďže Lightsticky neskladujeme dlho môžete mať istotu, že Vám naozaj vydrží dlho pripravené k akcii. Ale prečo Lightsticky skladovať, keď je s nimi taká zábava. :)

Potrebujete poradiť?
+420 775 44 33 09
+420 775 44 33 90